Počet výsledků: 22

Otevřít filtraci

Intolerance mléčného cukru je jiný název pro intoleranci laktózy. Viz také cukry.

Mléčný cukr je jiný název pro laktózu. Viz také cukry.

Léková intolerance je jiný název pro nežádoucí účinek typu B.

Potravinová intolerance znamená potíž s trávením určitých potravin a je vždy spojená s nějakými nepříjemnými tělesnými příznaky (například nadýmání, bolest břicha, ale i bolest hlavy, únava apod.). Pozor: Potravinová intolerance není totéž co potravinová alergie! Zatímco u intolerance způsobuje nějaká složka potravy „pouze“ výše popsané potíže, potravinová alergie je alergií v klasickém smyslu, tzn. imunitní systém bojuje proti látce, která je pro tělo ve skutečnosti neškodná, a to se projevuje alergickými příznaky.

Intolerance je odborný výraz pro „nesnášenlivost“. Například intolerance laktózy je poměrně často se vyskytující onemocnění trávicího systému. Viz také hypersenzitivita.

Intolerance laktózy neboli nesnášenlivost mléka je relativně často se vyskytující onemocnění trávicího systému. Člověk trpící intolerancí laktózy není schopen strávit mléčný cukr (laktózu), který se vyskytuje zejména v mléce a v mléčných výrobcích. U lidí s intolerancí laktózy se laktóza nerozkládá, nýbrž je zdrojem živin pro mikroorganismy žijící v tlustém střevě (viz lidská mikrobiota). Vznikající plyny mohou vést k průjmům, nadýmání, plynatosti a dalším trávicím potížím. Terminologická poznámka: Pro intoleranci laktózy se používají rovněž označení intolerance mléčného cukru, laktázová deficience či laktázová insuficience. Pozor: Intolerance laktózy není totéž co alergie na mléko! Zatímco u intolerance způsobuje potíže určitý druh sacharidu (konkrétně laktóza), u alergie jsou problematické určité proteiny, které jsou obsaženy v mléce. Alergie na mléko je alergií v klasickém smyslu, tzn. imunitní systém bojuje proti látce, která je pro tělo ve skutečnosti neškodná, a to se projevuje alergickými příznaky. Viz také intolerance, laktóza, alergie na mléko.

Bakterie mléčného kvašení (lat. Lactobacillales) je řád bakterií, které v rámci svého metabolismu produkují kyselinu mléčnou. Jedná se o poměrně početnou skupinu bakterií, která zahrnuje více než 10 rodů, mezi nimi i laktobacily. Viz také bakterie, kyselina mléčná, laktobacily.

Kyselina mléčná neboli laktát je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Vzniká odbouráváním glukózy při anaerobním metabolismu, tzn. v případě, kdy plíce nedokážou do krevního oběhu dodávat dostatek kyslíku, aby pokryly požadavky svalů na energii. Poznámka: Laktát je anion (záporně nabitá částice), který je odvozen od kyseliny mléčné. Viz také kyselina, anaerobní metabolismus.

Mléčné zuby (lat. dentes decidui) neboli dočasný chrup je souhrnné označení pro celkem 20 prvních zubů, které se začínají prořezávat zhruba od 6. měsíce věku. Obrázek: Umístění a pojmenování jednotlivých mléčných zubů v horní i dolní čelisti. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také zuby, stálé zuby.

Mléčné žlázy jsou exokrinní žlázy, které se nacházejí v prsní tkáni žen i mužů. U dívek se však v období puberty (v důsledku uvolňujících se estrogenů) začínají mléčné žlázy vyvíjet a připravovat se na svou funkci v dospělém věku, tedy produkci mateřského mléka po porodu. Mléčné žlázy se řadí mezi tzv. kožní adnexa. Viz také žlázy.

Zobrazeno 1 až 10 z 22

Počet výsledků